Ak Parti'li Meclis Üyeleri Ak Parti'nin Ayağına Sıktı

Ak Parti'li Belediye Meclis Üyelerı Meclisteki Tavırları ile Partilerine Zor Durumda Bıraktı

Siyaset Yayın: 02 Şubat 2024 - Cuma - Güncelleme: 02.02.2024 03:03:00
Editör - ALİ ARICI
Okuma Süresi: 7 dk.
Google News

 

   İskilip belediye Meclisinin Şubat ayı toplantısına, Bağımsız Belediye Meclis üyeleri;  İsmail Suakıtıcı,  Mehmet Sözer,  Erol Kambur,  Musa Aslan ve MHP'li üye İlyas Yaman katılmayınca AK partili meclis üyeleri çoğunluk oylarına sahip oldu.
   Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Ulaştepe Mahallesi Karatepe sokakta yaşanan mağduriyetin giderilmesi için yapılan çalışmaların sonucunda konu belediye meclis gündemine taşındı.
    Bilindiği gibi belediye, mezarlık vasfında olan bölgedeki arazilerin arazilerin mezarlık vasfından çıkarılması için yaptığı çalışmaları başarıyla tamamlamıştı. Söz konusu arsaların özellikle üzerinde yapılar bulunan hak sahiplerine satılması için meclisten yetki istendi
   Mecliste gündeme gelen madde de, arsa vasıflı taşınmazların satışı için gerekli kararların alınması yolunda  belediye encümenine yetki verilmesi oylandı. Oylama sonucunda MHP'li Belediye Meclis Üyeleri;  Murat Kiraz ve Hatun Çam evet oyu kullanırken, AK Parti'li  üyeler,  Fatma Selvi,  Ahmet Göktaş, Erol Gökçe ve Bünyamin Zeren hayır oyu kullandılar. 
    Oylama kabul edilmiş olsaydı,  Belediye encümeni alandaki arsaların satışı ile ilgili kararlar alacak,  arsa fiyatları ise belediye gelir tarifesi komisyonunca belirlenecekti.
    Maddenin  ret edilmesi sonrasında,  Belediye Başkanı Ali Sülük ve MHP'li üye  Murat kiraz ile AK plPartili belediye meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşandı
     Belediye Başkanı Ali Sülük maddeye hayır oyu veren AK Parti'li  Belediye Meclis üyelerine hitaben red vermelerine neden olan soru işaretinin ne olduğunu sordu. AK partili belediye meclis üyesi Bünyamin Zeren,  bu belediye meclisinin vizyonunu tamamladığını,  konunun yeni seçilecek belediye başkanına ve belediye meclisine bırakılması gerektiğini belirtti. Zeren , bu konunun neden son günlere bırakıldığını da  sordu.  MHP'li belediye meclis üyesi Murat kiraz ise, görevlerinin 31 Mart tarihine kadar devam ettiğini,  o zaman Meclisi 2 ay tatil edelim Meclisi kapatalım dedi.
     Belediye Başkanı Ali Sülük ise, konunun son günlere kalmasının sebebinin belediye olmadığını, önceki dönem Kaymakamı Muharrem Eligül'ün hıfzısiha kurulu raporunu imzalamadığını belirtti l. Başkan Sülük, Çorum Milletvekili Sayın Oğuzhan Kaya'nın kaymakam bey'i aramasıyla kararın imzalandığını belirtti.  Başkan Sülük,  kararın imzalanması sonucu çalışmalara başladıklarını söyleyerek,  oldukça kısa bir zaman içerisinde bölgedeki sorunu çözdüklerini belirtti. Başkan Ali sülük konuyu gelecek belediye meclisine bırakmaktaki maksadı anlayamadığını,   geçmiş yıllarda bu sorunun çözülmediğini, 45 yıldır çözülemeyen sorunu yine bu belediye meclisinin çözdüğünü vurgulayarak çalışmaları tamamlayan ekibine teşekkür etti
      Yukarıdaki haberde bu günkü belediye meclisini kısaca özetlemeye çalıştım.  İskilip'te ki  siyasi çevreler her zaman bilir ki,  Ulaştepe Mahallesi Ak Parti'nin özellikle Belediye Başkanlığı seçimlerinde en fazla oy aldığı bölgelerden birisidir AK Parti'li  belediye meclis üyeleri, bugün takındıkları tavırla seçim çalışmalarına girildiği bugünlerde adeta kendi partilerinin  ayaklarına sıkmışlardır. Meclis üyeleri verdikleri kararla seçimlere gidecek olan AK Parti belediye başkan adayını da güç durumda bırakmışlardır. Seçim sürecinde bu konu Ulaştepe Mahallesi'nde her zaman AK Parti'li belediye başka adayının önüne gelecektir Belediye meclis üyelerinin bugün verdikleri hayır  oyunu kendi iradeleriyle mi verdikleri,  ya da Ak  Parti İlçe Başkanlığı'nın bu konuda kendilerine bir talimatının mı olduğunu bilemiyorum. Ben şahsi olarak AK Parti İlçe Başkanlığı'nın meclis üyelerine bu yönde bir talimat vereceğine inanmıyorum. 

    Biliniyor ki, sorunun çözümünde AK Parti Çorum Milletvekili sayın Oğuzhan Kaya da yer almıştır AK Parti'li bir milletvekilinin önünü açtığı çalışmaların sonunda konuya hayır oyu vermek hangi mantıkla örtüşüyor anlamış değilim. Daha doğrusu son 4 yıldır Belediye meclisini izliyoruz AK Partili belediye meclis üyeleri zaman zaman çok farklı kararların altına imzalarını attılar.  Toplantılara katılmadılar, Boykotlar ettiler. Bağımsız üyelerle birlikte kararlar aldılar. Aslında bu konuda anlatacak o kadar çok şey var ki seçim atmosferine girdiğimiz bu günlerde suları bulandıran ben olmak istemiyorum. yazımın içerisinde de söylediğim gibi bu karar            Ak Partili Belediye Meclis üyelerinin 5 yıllık görev süreleri boyunca aldıkları en kötü karardır Mecliste şunu gözlemledik ki bazı meclis üyeleri hala kendi yetkilerinin dahi farkında olmadıkları gibi aldıkları kararların sonuçlarını da maalesef düşünemiyorlar.  Peki bu aşamadan sonra ne olur, seçim çalışmaları sırasında belediye başkan adayları bölgeye giderek tapuların derhal verileceğini seçmenlere vaat ederler. Seçmen özellikle AK Parti'li  belediye başkan adayına bütün işlemler tamamdı. Sizin partinizin belediye meclis üyeleri konuyu reddetti, dediklerinde ne cevap vereceğini ben bugünden merak ediyorum. AK Parti,li  belediye meclis üyeleri bence siyasi olarak kendi partilerine,  kendi partilerinin Çorum Milletvekiline,  partilerinin İskilip İlçe Başkanlığına ve seçimlerde büyük bir yarış içerisine girecek olan belediye başkan adaylarına telafisi çok zor bir zarar vermişlerdir. 
     Şunu şimdiden söyleyebilirim ki bu skandal kararın altına imza atan Belediye Meclis üyelerinin AK Parti içerisinde siyasi hayatları bitmiştir. Önümüzdeki dönemde söz konusu meclis üyelerinin hiçbirisinin AK Parti listelerinde yer almayacağı kanısındayım.     

Burada insanların aklına şunlar da geliyor.  Söz konusu üyeler bu kararın altına özellikle AK Parti'ye zarar vermek için mi imza atmadılar. Bu da tabii ki ayrı bir soru.

   Ben iskilip'in ve İskilip halkının aleyhinde olan hiçbir haberin altına imzamı atmadım.  Bütün yazdığımız haberlerde önceliğim her zaman İskilip oldu bu haberde de önceliğimiz İskilipli vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi konusu idi.  Maalesef mağduriyet devam edecek. 
    Yazımın başlığında dediğim gibi, Ak Parti'li  belediye meclis üyeleri AK Parti'nin İskilip'te ayağına adeta kurşun sıktı.

      ALİ ARICI

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.