İskilip Meydan Çayı Islah ve Rıhtım Projesi İhale Ediliyor

Meydan çayı ile Ak çayın birleştiği sebze pazarının yanından itibaren Çankırı yoluna kadar olan 5 Km lik çay yatağı Çankırı yoluna kadar ıslah edilecek.

Ekonomi Yayın: 05 Mart 2024 - Salı - Güncelleme: 05.03.2024 04:50:00
Editör - ALİ ARICI
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

   Proje kapsamında çay yatağında gerekli temizleme ve genişletme çalışmaları yapılarak, çayın her iki tarafına sel baskınlarını önlemek için rıhtım inşa edilecek. Çayın her iki yönüne de kadastro ve imar yolları açılacak. Bu sayede bölgede daha önce 18 imar uygulaması ile imara açılan alanlarında alt yapıya kavuşması bekleniyor.

    Projenin Mimarı Ankara İskilipliler Derneği

    Ankara İskilipliler Derneği Başkanı Salih Şerbetci ve derneğin yönetim kurulu üyelerinin dönemin Devlet Su İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca’yı ziyaretlerinde gündeme gelen konu Ankara’da yaşayan İskilip’li bürokratlarında destekleriyle ihale aşamasına geldi

   İskilipli Hemşerimiz ve Ankara İskilipliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Göktürk’ün sahibi olduğu haritalama şirketi 200 Bin TL’nin Üzerinde bir maliyeti olan Meydan çayı ıslah projenin fotogrametrik haritasının hazırlayarak DSİ Genel Müdürlüğüne ücretsiz olarak teslim etti. Ön Projenin hazırlanmasıyla DSİ’deki çalışmalarda hızlandırılmış oldu. Vedat Göktürk, bölgede yaptıkları çalışmanın çay yatağı ile kalmadığını,  çayın sag ve sol tarafından 200 metrelik ve ileride yapılacak farklı çalışmalar için 208 hektarlık alanın fotogrametrik haritalarının hazırlandığını belirtti.

   Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya ve Tarım ve Orman Bakanı Danışmanı İskilipli hemşerimiz Doç.Dr.İhsan Kulalı’nın da çalışmalara  sahip çıkmaları ve takipleri sonucu projenin ihalesi 29 Mart 2024 tarihinde yapılacak.

   Meydan çayı ıslah çalışmalarına 100 milyon lira harcanması bekleniyor. Projenin tamamlanması ve beraberinde Derekargın Göleti sulama hattı sayesinde bölgenin de sulu tarıma açılması sonrasında yapılacak olan çalışmaların İskilip ekonomisine yüksek oranlarda katkı sağlaması bekleniyor.

    Diğer yandan bölgede daha önce yapılmış olan 18 imar uygulamasına ait yolların da açılmasıyla birlikte alan elektrik, su ve kanalizasyon gibi alt yapı hizmetlerinde kavuşacak.

Video
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.