İSKİLİP BİR DEĞERİNİ DAHA KAYBETTi google-site-verification=OoenLv5VA2WFUnnJW9f4owQpbBCzT_SvMEXyk5DZAyg
Haber
18 Ekim 2021 - Pazartesi 13:07 Bu haber 904 kez okundu
 
İSKİLİP BİR DEĞERİNİ DAHA KAYBETTi
İskilip’in önemli şahsiyetlerin den din adamı, araştırmacı yazar ve emekli vaiz Ahmet Hamdi Ertekin Samsun da vefat etti.
- Haberi
İSKİLİP BİR DEĞERİNİ DAHA KAYBETTi

İSKİLİP BİR DEĞERİNİ DAHA KAYBETTİ

 

     İskilip’in önemli şahsiyetlerin den din  adamı, araştırmacı yazar ve emekli vaiz Ahmet Hamdi Ertekin Samsun da vefat etti.

    Ahmet Hamdi Ertekin hocamız, 19 Ekim Salı günü İskilip  çarşı camisinde öğlen namazına mütaakip kılınacak olan cenaze namazı ve törenin ardından Ulaştepe mahallesi Göynük mezarlığına defnedilecek.

     Sayın hocamıza Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Rabbim mekanını cennet eylesin.

Ahmet Hamdi Ertekin kimdir?

      1934 yılında İskilipli öğretmen Mehmet Ertekin ve İskilip’in meşhur hafızlarından Kestefzade Emin Hafız’ın kızı Safûre Hanım’ın çocukları olarak İskilip’te dünyaya geldi. İki yıl gibi kısa bir sürede ilkokulu bitirerek dedesinden Kur’an-ı Kerim’i öğrendi ve hafızlığa başladı. Yetişmesinde büyük katkısı olan dedesinin vefatıyla, yarım kalan hafızlığını daha sonra kendi kendinetamamladı.  İskilip’in meşhur hocalarından Osman Kalfa’dan Arapça öğrendi. 1950 tarihinde vekaleten imamlık görevine başladı. Bir süre sonra eski İskilip müftülerinden Ali Galip Köstekçi tarafından kendisine vaizlik görevi verildi. Hasan Hüsnü Erdem’in başkanlığında,Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu müftü ve vaizliksınavını kazanarak vaizlik görevine başladı. 1968 yılında İskilip’te başladığı resmi vaizlik görevini 30 yıl sürdürdükten sonra emekli oldu.

    İskilip’te yaklaşık 40 yıldan bu yana gazetelerde yazmakta ve başyazarı olduğu İskilip’in Sesi adlı gazetede“Yivlik” adlı köşesi de bulunmaktadır. Bu yazıları “40 Yıllık Makale Türündeki Yazılarım” adıyla kitaplaştırılmıştır.

    Ayrıca,“Zengin Tarih Kenti İskilip” ve “Atıf Hoca” adlı iki kitabı daha vardır.

     Ahmet Hamdi Ertekin yaşamını İskilip’te sürdürmekte, yazmaya ve kürsü hizmetleriyle birlikte halkı irşat etmeye devam etmektedir.

     Diyanet tv tarafından çekilen değerli hocamızın hayatını anlatan belgeseli haberimiz ekinde izleyebilirsiniz. 

 

Kaynak: Editör: Ali ARICI
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı